Erboy Plast...Kaliteli, Güvenli Alışveriş...
Close
Filters
Ara

HDPE KELEBEK VANA

Akışkan kontrolü için en sık kullanılan ekipmanlardan biri olan hdpe kelebek vana, bu ismi üzerinde bulunan disk ve milin kombinasyon şeklinden almaktadır. Basit yapısıyla hafif ve az yer kaplayan kelebek vana, bu sebeplerden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. 

Farklı akışkan türlerine göre kelebek vanaların şekli ve üretiminde kullanılan malzemeler değişkenlik gösterebilmektedir.  

Özellikle sıcak ve soğuk su tesisatlarında kullanılan bu vanalar, basit bir tasarıma sahiptirler. Basınçlı hava ve katı partiküller içeren akışkanlar için sıklıkla tercih edilmektedir. Disk malzemesi paslanmaz çeliğin yanı sıra farklı malzemelerden de üretilebilmektedir. Sfero ya da bronzdan da üretilebilen kelebek vana diskleri, en kaliteli ürünleri ortaya çıkararak uzun süre kullanım imkanı sağlamaktadır. 

Bunların yanı sıra vana mili kesinlikle paslanmaz çelikten üretilmelidir. Çünkü ürün suyla temas edeceğinden, daha sonra oluşabilecek pas gibi deformasyonlar, vananın doğru çalışmasına engel olabilmektedir. 

Sızdırmazlık özelliğine sahip olması gereken kelebek vanalar, en iyi kullanımı bu özelliği sebebiyle sağlamaktadır. Kaliteli olmasının yanı sıra kullanışlı da olan bu vanalar, en rahat kullanımı sağlamaktadır. 

Hdpe kelebek vana montajında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan biri wafer bağlantıdır. Kelebek vana bu montaj yönteminde iki flanş arasında monte edilir ve hat sonlarında kullanılmamaktadır. 

Bir diğer bağlantı yöntemi lug bağlantıdır. Kelebek vananın üzerinde bulunan lug isimli bağlantı kulakları, içlerinde bulunan dişliler sayesinde monte edilmektedir. Lug kelebek vanalar, hat sonlarında kullanıldığı gibi tesisatın her noktasında kullanılabilmektedir. 

Flanşlı bağlantı ise büyük çaplarda kullanılmaktadır.  

Manuel olarak kontrol edilebilen hdpe kelebek vanalar, aktüatör yardımıyla da kontrol edilebilmektedir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan hdpe kelebek vanalar, içlerinde hdpe malzeme bulunduğundan uzun süre kullanım sağlamakta ve cebinize de dost olmaktadır. 

Su ve atık su tesisatlarında en çok kullanılan bu vanalar, enerji istasyonları, arıtma tesisleri ve yangın söndürme tesisatlarında da sıklıkla kullanılmaktadır.  

Hdpe kelebek vana seçerken dikkat edilecek en önemli şey, akışkan cinsinin bilinmesidir. Akışkanın hızını ve sıcaklığını bilmek de dikkat edilmesi gereken diğer unsurlardandır. Kelebek vananın işletme basıncının bilinmesi ve vananın çapı da bu konuda önemlidir. 

Görüntü Kutu Liste
Sırala
Ekran her sayfa